Agrowłóknina

Agrowłóknina może być przyczyną słabszego wzrostu roślin, chorób grzybicznych, braku wymiany gazowej ziemia-powietrze. Może, ale niekoniecznie.

Na pewno jednak blokuje naturalną wymianę materii – gleba nie zmienia swojej struktury dzięki ściółce, która rozkładając się oddaje jej swoją substancję, a jest niezmienna i po jakimś czasie staje się jałowa. Nawożenie roślin musi odbywać się albo dolistnie albo w niewielkiej przestrzeni wyciętego kawałka agrowłókniny, w której rośnie.

Agrowłóknina wcale też nie jest 100% odporna na działanie chwastów, bo albo w swej sile ją przebiją, albo zasieją się na niej, pomiędzy korą lub kamieniami.

Co w zamian?

1.
możemy sadzić rośliny gęsto – gdy się rozrosną, pokryją całą przestrzeń rabaty utrudniając chwastom dojście do światła, zabierając im składniki odżywcze i dominując

w międzyczasie, zanim rośliny się rozrosną, trzeba pielić rabatę z wszelkiej niepożądanej flory 😉

polecam zasadzić kilka roślin zadarniających – takich, które rosnąc, pokryją glebę pomiędzy innymi roślinami

2.
ściółkowanie – przykrywanie gleby materiałami organicznymi w ilościach odpowiednich by zahamować rozrost chwastów

czym?

bardzo drobna kora czy ścięta trawa nadają się do tego doskonale, 80l/1m2 powinno powstrzymać większość chwastów

lub

mokry karton – zmoczony szybciej się rozłoży i stanie pożywką dla mikroorganizmów w glebie, pozwoli ją ubogacić w elementy przemiany materii i dzięki temu nakarmi rosnące w niej rośliny.

z drugiej strony zabierze światło z i przykryje te części rabaty, na których nic nie zasadzi-łaś/łeś a nie chcesz by rosły tam tak zwane chwasty

na karton – wyściółka z kory, która wspomoże blokowanie niechcianej flory i jednocześnie, w przyszłości, stanie się kolejną warstwą, która wzbogaci mikrobiologię gleby

3.
można też zaakceptować fakt, że chwasty to też rośliny. część z nich jest nawet jadalna, a na pewno niektóre, wytwarzając kwiaty, mogą być ujęte w kompozycje ogrodowe, być częścią rabaty typu Dutch Wave czy naturalistycznej

warto też poduczyć się, że ekosystem potrzebuje pewnych roślin by inne mogły rosnąć lepiej, że rośliny się nawzajem wspomagają i chronią przed szkodnikami (allelopatia)

dzięki mądremu doborowi roślin tworzymy nową biocenozę – zespół organizmów żywych (czyt. roślin na rabacie) i biotop – środowisko, w którym żyją z zachodzącym w nim obiegu materii i przepływie energii (czyt. rabatę)

tworzy się niewielki ekosystem mogący stać się samowystarczalnym

Agata M Kwiatkowska